Dzień Grzeczności za Kierownicą w roli Ambasadora Bezpieczeństwa.

Dziś obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Święto to ma na celu uświadomienie kierowcom, aby na drogach przestrzegali zasad kodeksu drogowego oraz stosowali się do tych niespisanych reguł, wynikających z czystej, ludzkiej życzliwości oraz kultury jazdy. Ale co to tak właściwe oznacza?

Ikona kalendarza i ikona kierowcy.

To nie tylko kwestia przyzwoitości i uprzejmości wobec innych użytkowników dróg, ale również kluczowy element bezpieczeństwa, zwłaszcza na przejazdach kolejowo-drogowych. Przejazdy to miejsca, którym powinniśmy poświęcić wzmożoną czujność, ponieważ łączą ruch drogowy z ruchem kolejowym. Kierowcy, piesi i pasażerowie muszą być świadomi otoczenia i przestrzegać określonych zasad, aby uniknąć tragicznych zdarzeń. Najważniejszym elementem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych jest zachowanie ostrożności i szacunku dla innych użytkowników dróg. To właśnie tutaj grzeczność za kierownicą odgrywa kluczową rolę.

To nietypowe święto zapoczątkowała w 2001 roku francuska Fundacja AFPC (Francuskie Stowarzyszenie na rzecz Zapobiegania Niekulturalnym Zachowaniom za Kierownicą). Następnie w jej ślady poszły kolejne państwa takie jak Portugalia, Hiszpania Anglia czy Włochy.

Kiedy mówimy o grzeczności za kierownicą, często myślimy o drobnych gestach, takich jak używanie kierunkowskazów, pozostawienie odpowiedniego odstępu między pojazdami czy okazywanie szacunku innym kierowcom. Jednak na przejazdach kolejowo-drogowych grzeczność nabiera jeszcze większego znaczenia. Pamiętajmy, że przejazdy kolejowo-drogowe są miejscami, gdzie nieprzestrzeganie zasad, takich jak na przykład zatrzymywanie się przed opuszczonymi rogatkami czy próby przejechania przez przejazd tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, mogą doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Aby zachować grzeczność na przejazdach kolejowo-drogowych nie trzeba robić zbyt wiele. Wystarczy trzymać się tych kilkunastu dobrych praktyk zwanych Przykazaniami Bezpiecznego Kierowcy. Dzień Grzeczności za Kierownicą nie jest jedynie sentymentalną ideą, ale kluczowym elementem bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy, że nasze zachowanie za kierownicą może mieć wpływ nie tylko na nasze własne życie, ale też życie innych. Razem z Ambasadorami Bezpieczeństwa zwracamy się do wszystkich kierowców: Bądźmy uprzejmi, uważni i szanujmy innych użytkowników ruchu drogowego i stosujmy się do przepisów, aby razem zadbać o bezpieczeństwo – to nic nie kosztuje!