Europejski Dzień Kontroli Prędkości

16. kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Ta kartka z kalendarza ma nam przypomnieć jak ważne jest dostosowanie prędkości m.in. do warunków atmosferycznych panujących na drodze. Z danych statystycznych Komendy Głównej Policji wynika, że w roku 2021 aż 5254 wypadków spowodowanych było niedostosowaniem prędkości.

Grafika licznika samochodowego z prędkością 160 km/h.

Noga z gazu!

Wiele wypadków drogowych mogłoby nigdy się nie zdarzyć, gdyby kierowca zachował odpowiednią prędkość. Dlatego tak ważne jest przypominanie o tym wszystkim kierującym pojazdami. Warto mieć na uwadze bezpieczeństwo swoje, jak i pozostałych uczestników ruchu i zdjąć w odpowiednim momencie nogę z gazu. Samodzielnie kontrolowanie prędkości powinno być złotą zasadą! Tym sposobem  możemy zachować zdrowie i życie, ustrzec się przed mandatem a przede wszystkim – czuć się bezpiecznie.

Przejazd kolejowo-drogowy to nie tor szybkiej jazdy!

Bezwzględnie, dojeżdżając do przejazdu kolejowo-drogowego, należy zwolnić, stosować się do znaków i kontrolować otoczenie. Pociąg może nadjechać bardzo szybko, a my nie jesteśmy w stanie przed nim uciec. Należy tutaj brać pod uwagę jego masę, która jest około 120 razy większa od masy samochodu, a droga hamowania pociągu wynosi aż 1300 metrów! Te liczby robią wrażenie, dlatego warto uważać na wskaźnik prędkości w swoim aucie 1 . Kierowcy są w stanie w porę zahamować i nie dopuścić do zdarzenia drogowego. Pociąg niestety nie ma takiej możliwości.

Pojazd uprzywilejowany również ustępuje!

Pojazdy uprzywilejowane, zbliżając się do przejazdu kolejowo-drogowego, również powinny zmniejszyć prędkość, aby mieć możliwość szybkiej reakcji i zatrzymania przed torowiskiem. Oni, tak jak i pozostali uczestnicy ruchu mają obowiązek zatrzymania się i przepuszczenia pociągu.

Serdecznie gratulujemy jadącym bezpiecznie!

W tym miejscu chcemy pochwalić i pogratulować wszystkim kierowcom, którzy przestrzegają przepisów drogowych i żadne fotoradary nie są im straszne. Pouczajcie z życzliwością swoich kolegów, aby nam wszystkim podróżowało się bezpieczniej.


https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci/