Hej ho, do szkoły by się szło! Bezpieczny powrót uczniów do szkolnych ławek

1 września dzieci w całej Polsce po raz pierwszy usłyszą szkolny dzwonek po okresie beztroskich wakacji. Powrót do szkoły wiąże się z codzienną drogą na zajęcia pokonywaną przez najmłodszych i ich rodziców. To dobry czas, by uświadomić swoje pociechy w kwestii bezpieczeństwa. Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe zachowanie podczas przekraczania torów na przejściach oraz przejazdach kolejowo-drogowych. Edukowanie dziecka, zwłaszcza od najmłodszych lat jest niezmiernie ważne i ma przełożenie na jego zachowania w późniejszych etapach życia.

Trójka dzieci siedząca na tylnych siedzeniach w samochodzie.

Tylko w lipcu bieżącego roku doszło do 21 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejściach oraz przejazdach kolejowo-drogowych, w wyniku czego zginęły 4 osoby, a 3 zostały ciężko ranne. Ponadto w tym wakacyjnym miesiącu miały miejsce 33 wypadki z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych, z czego aż 29 osób zginęło, a 1 została ciężko ranna 1. Te statystyki pokazują, że gapiostwo, brak wiedzy, brawura oraz pośpiech nigdy nie są dobrym doradcą. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat edukować i zapobiegać tragicznym statystykom w przyszłości.

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja!

Człowiek uczy się przez całe życie. Wiedzę przyswajamy nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Często dzieci nie są chętne do nauki, twierdzą, że jest nudna czy zbyt skomplikowana. Dlatego bardzo ważny jest sposób w jaki edukujemy najmłodszych. Nauka przez zabawę jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” prowadzone są kreatywne lekcje w szkołach, rozdawane materiały edukacyjne, organizowane gry, zabawy, a także projekcje filmów. Wszystko po to, aby nasze dzieci były bezpieczne w okolicach torów. Każdy rodzic także w zaciszu domowym może uczyć swoje dziecko na temat bezpieczeństwa. Z pomocą tej edukacji przychodzą m.in. zeszyty edukacyjne i kolorowanki. Wystarczy poświęcić niewiele czasu, by zyskać wielkie efekty. Na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl można znaleźć bezpłatny zeszyt edukacyjny „Podróżuj z ambasadorką bezpieczeństwa”, w którym znajdują się opowieści, łamigłówki i zagadki przeznaczone specjalnie dla dzieci w wieku 6-10 lat. Uzupełnieniem zeszytu edukacyjnego jest kolorowanka, która pozwoli dzieciom rozwinąć się kreatywnie, a także lepiej przyswoić informacje nt. bezpieczeństwa.

Zasady wzorowego ucznia i … rodzica

Wystarczy dobra edukacja i przestrzeganie podstawowych zasad, aby uniknąć tragicznych wypadków na przejściach, przejazdach kolejowo-drogowych i w okolicy torów. Los najmłodszych jest w rękach ich rodziców. Przygotowaliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas przekraczania przejść przez tory, aby bez większych wątpliwości każdy rodzic wiedział, co przekazać swojemu maluchowi.

Podstawowe zasady pokonywania przejść oraz przejazdów kolejowo-drogowych:

  • Zawsze przed przejazdem kolejowo-drogowym zatrzymaj się przed znakiem STOP.
  • Gdy chcesz przejść przez tory ZAWSZE rozejrzyj się i upewnij czy nie ma w pobliżu pociągu.
  • Pamiętaj, gdy jesteś na przejeździe i zaczną migać światła NIE WOLNO Ci przechodzić przez tory.
  • Przekraczaj tory TYLKO w wyznaczonych do tego przejściach.
  • Zachowaj bezpieczną odległość, ponieważ pociąg jest szerszy niż tory.
  • Przejście przez tory jest dozwolone wtedy, gdy rogatki całkowicie zostały podniesione, a światła przestały migać.
  • NIE czytaj książki, NIE słuchaj muzyki, BĄDŹ CZUJNY, gdy przechodzisz przez tory.
  • Pamiętaj, tory to nie plac zabaw, NIE MOŻESZ po nich chodzić, bawić się na nich czy robić sobie zdjęć.

Spotkajmy się w szkole Twojego dziecka

W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A organizują w szkołach kreatywne lekcje edukacyjne. Tylko w 2021 roku przeprowadziliśmy ponad 1100 prelekcji i dotarliśmy z ważnymi informacjami do ponad 43 tys. dzieci. Spotkania mają na celu uczyć zarówno starsze, jak i młodsze dzieci bezpiecznego przekraczania przejść kolejowych, tego co oznaczają dane znaki, a także czego nie wolno robić w pobliżu torów. Materiały na zajęcia przygotowywane są w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować się do danej grupy wiekowej. Aby urozmaicić czas podczas spotkań dzieci oglądają filmy edukacyjne, organizowane są gry, zabawy i konkursy. Na każdych zajęciach maluchy otrzymują zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski i inne gadżety. Każde zajęcia opracowywane są we współpracy z doświadczonymi pedagogami, którzy dbają, aby spotkania były nie tylko pouczające, ale też ciekawe dla każdego. Co roku staramy się zmieniać zajęcia i dodawać do nich nowe elementy, aby były jeszcze bardziej urozmaicone.