Jak działa nowoczesny przejazd kolejowo-drogowy?
Przejazdy kategorii B są wyposażone w sygnalizatory świetlne i półrogatki, które mogą zamykać tylko „nasz” pas ruchu lub całą szerokość jezdni. Taki przejazd otwiera się lub zamyka automatycznie.
Krok po kroku w stronę bezpieczeństwa
Gdy pociąg zbliża się do przejazdu kolejowo-drogowego kategorii B, mija czujnik, który automatycznie uruchamia mechanizm zamykania ruchu. Co dzieje się dalej?
- Włączają się sygnalizatory świetlne (naprzemiennie migające czerwone światło) i dźwiękowe. To znak, że nie wolno wjeżdżać na tory!
- Po 8 lub 13 sekundach zamykają się rogatki.
- Już po 10 sekundach od opuszczenia rogatek czoło pociągu może pojawić się na przejeździe.
- Po minięciu przejazdu pociąg najeżdża na czujnik zjazdowy, który powoduje otwarcie rogatek.
- Następnie gaśnie sygnalizacja świetlna i dopiero wtedy możemy bezpiecznie przekroczyć torowisko.
Czerwone światło = STOP
Dlaczego zjeżdżając z przejazdu, musimy czekać do momentu, aż czerwone światło zgaśnie, skoro rogatki już się podniosły? – to pytanie zadaje sobie wielu uczestników ruchu drogowego. Odpowiedź jest prosta. W tym samym momencie, w którym jeden pociąg zjeżdża z przejazdu, z drugiej strony może nadjechać kolejny. Wtedy najeżdża on na czujnik wjazdowy, uruchamiając ponownie cykl zamknięcia przejazdu. To właśnie zgaśnięcie sygnalizacji świetlnej jest znakiem, że torowisko jest puste – nie pojawi się na nim kolejny pojazd szynowy – i możemy bezpiecznie przekroczyć przejazd.
Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie wjeżdżać na tory, dopóki sygnalizacja świetlna jest włączona, nawet jeśli rogatki są już otwarte! Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii B najczęściej zdarzają się z winy kierowców, którzy nie reagują właściwie na sygnalizację świetlną i dźwiękową informującą o zbliżającym się pociągu.
Wszystkie te, mogłoby się wydawać, skomplikowane zabezpieczenia na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii B chronią nas przed ewentualną tragedią – nie należy ich bagatelizować! Jeśli chcecie przekazywać tę wiedzę dalej, zachęcamy do włączenia się w kampanię społeczną „Bezpieczny Przejazd” jako Ambasadorka lub Ambasador Bezpieczeństwa. Zajrzyjcie na stronę główną www.bezpieczny-przejazd.pl i przeczytajcie więcej o naszej akcji!
Informacja dotycząca liczby przejazdów - dane aktualne na: 21.01.2022 r., dotyczą przejazdów na liniach eksploatowanych.