„Jedzie pociąg z daleka… ” – 16 września Europejski Dzień Maszynisty!

Każdego dnia odpowiada za tysiące pasażerów, których trzeba bezpiecznie dowieźć do celu.

To osoba, której często nie zobaczymy w czasie naszej podróży, ale to właśnie dzięki niej możemy cieszyć się bezpieczną jazdą. Bez maszynisty pociąg nie ruszy, a my nie dojedziemy do celu. Dlatego w podziękowaniu za odpowiedzialną służbę, 16 dzień września został ustanowiony Europejskim Dniem Maszynisty Kolejowego!

 

Ikonka kalendarza oraz maszynisty, podpis Europejski Dzień Maszynisty

W 1844 roku nastąpił przełom w polskim sektorze kolejowym, kiedy Leon Miastowski, jako pierwszy w Polsce poprowadził parowóz Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. 178 lat temu to właśnie on został pierwszym maszynistą na ziemiach polskich. Dziś, według danych Urzędu Transportu Kolejowego, w kraju mamy około 19 tysięcy maszynistów (zarówno kobiet jak i mężczyzn), a ich liczba stale rośnie 1.

Etos Maszynisty

W tym dniu zdecydowanie należy podkreślić ważność i rangę zawodu maszynisty kolejowego. Każdy z kierujących pociągami przyzna, że jego praca to przede wszystkim powołanie, szacunek do tradycji, pasja i przygoda. Ten trudny i odpowiedzialny zawód to ludzie, którzy w służbę na kolei wkładają całe swoje serce i zaangażowanie, abyśmy mogli cieszyć się komfortem jazdy i nie martwili się o nasze bezpieczeństwo. Jednak praca ta nie jest dla każdego. Oprócz dobrej kondycji fizycznej, maszyniści muszą być również odporni na stres, posiadać doskonały wzrok, słuch oraz refleks.

 

Naturalni Ambasadorowie Bezpieczeństwa

Kto inny jak nie maszynista zna lepiej przepisy ruchu kolejowego? Dlatego maszyniści są naturalnymi Ambasadorami Bezpieczeństwa. Na ich barkach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów i innych pracowników pociągu. Pamiętajmy jednak, że nie da się zatrzymać pociągu w mgnieniu oka. Nieodpowiedzialne zachowania kierowców i pieszych, pośpiech oraz brawura często prowadzą do tragedii.

Dlatego przypominamy:

  • Pociąg ma zawsze pierwszeństwo!
  • Nie wjeżdżaj na przejazd, jeżeli rogatki nie są w pełni podniesione lub wciąż miga czerwone światło. Kolejny pociąg może za chwilę pojawić się na przejeździe.
  • Pamiętaj, że jeżeli coś się stanie na przejeździe kolejowo-drogowym, skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK, aby poinformować o zdarzeniu i ewentualnie zatrzymać nadjeżdżający pociąg.
  • Nie stosuj zasady „zdążę przejechać”. Nie zdążysz!
  • Na torach zawsze spodziewaj się pociągu. „Zapomniane” trasy często bywają wykorzystywane przez składy towarowe. Jedź ostrożnie.
  • Odłóż telefon, zdejmij słuchawki, wyostrz zmysły!
  • Korzystaj tylko z wyznaczonych przejść!
  • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nawet jeżeli rogatki są podniesione, upewnij się, że możesz bezpiecznie przejechać.

W Europejski Dzień Maszynisty Kolejowego, życzymy wszystkim maszynistom satysfakcji z wykonywanej pracy, bezpiecznych tras i zawsze „zielonego światła”!

Bo z Wami dojedziemy do celu!

 1 dane.utk.gov.pl/sts/zatrudnienie (dostęp na: 09.09.2022)