Dziś Światowy Dzień bez Samochodu!

22 września obchodzimy Światowy Dzień bez Samochodu – jest to dobry powód, aby zostawić swój pojazd w garażu i wybrać inny, bardziej ekologiczny środek transportu - do czego oczywiście zachęcamy. Radzimy także, jak bezpiecznie przekraczać tereny kolejowe rowerem, hulajnogą lub pieszo. Pamiętajmy, że zrezygnowanie z samochodu nie zwalnia nas z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności na drodze oraz przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych!

Ikona kalendarza i ikona przekreślonego samochodu. Podpis, światowy dzień bez samochodu.

Polska podobnie jak cała Unia Europejska walczy z zanieczyszczeniami powietrza wynikającymi z emisji spalin. Światowy Dzień bez Samochodu ma zwrócić uwagę kierowców na problem zanieczyszczenia miast oraz docelowo pomóc zmniejszyć produkcję gazów, które emitowane są codziennie przez auta na całym świecie. Z tej okazji w wielu miejscowościach możemy skorzystać dziś z komunikacji miejskiej bądź wypożyczyć rower całkowicie za darmo, co ma na celu zachęcić nas do zostawienia auta w domu.

Kolej wysoce niskoemisyjnym środkiem transportu

W Unii Europejskiej kolej odpowiada za mniej niż 0,5 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z transportem, co sprawia iż jest to jedna z najbardziej zrównoważonych form ruchu pasażerskiego i towarowego 1. W związku z tym ubiegły rok ogłoszony został Europejskim Rokiem Kolei. Inicjatywa Komisji Europejskiej miała na celu promowanie transportu szynowego jako zrównoważonego, inteligentnego i bezpiecznego. Ponieważ transport odpowiada za jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w całej wspólnocie, będzie on odgrywał kluczową rolę w realizacji celu jakim jest osiągnięcie „Zielonego Ładu”. Dzięki kolejowemu transportowi regionalnemu, również w Polsce, duże aglomeracje mają szanse znacznie ograniczyć korki, co z kolei przekłada się na niższą emisję smogu.

Pozostań rozważnym

Niezależnie od tego czy sięgniemy po rower, hulajnogę bądź wybierzemy się na spacer pieszo, jedna zasada jest wspólna – bezpieczeństwo przede wszystkim. Dlatego apelujemy do wszystkich pieszych i rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych oraz w pobliżu terenów kolejowych. Zawsze zatrzymaj się i upewnij, czy z lewej lub z prawej strony nie nadjeżdża pociąg. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że pociąg zawsze ma pierwszeństwo, a pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Próba przekroczenia torów po zapaleniu czerwonego światła i opuszczeniu rogatek bądź przechodzenie przez tzw. „dzikie przejścia” może skończyć się tragicznie. Tylko od początku 2022 roku miało miejsce 114 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejściach oraz przejazdach kolejowo-drogowych, w których zginęło 29 osób, a 14 zostało ciężko rannych 2. Wybierajcie wyłącznie wyznaczone i oznakowane przejścia oraz przejazdy kolejowo-drogowe wyposażone w sygnalizację świetlną, rogatki, kołowrotki, barierki lub labirynty. Zróbmy razem wszystko, aby te zatrważające statystyki zmalały.

 


1 https://dane.utk.gov.pl/sts/analizy-i-opracowania/18477,Przyszlosc-podrozowania-pociag-czy-samolot.html
2 https://bezpieczny-przejazd.pl/o-kampanii/statystyki/