Jesień na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych – zachowaj wzmożoną ostrożność!
Przed nami jesień, a więc niezbyt lubiany czas przez kierowców. Znacznie krótszy dzień, wyraźny spadek temperatury, wysokie zachmurzenie i deszcz, który potrafi padać nieprzerwanie przez kilka dni - to jedne z najczęstszych oznak jesiennej słoty. Poranek i zmierzch także potrafią zaskoczyć prowadzących pojazdy gęstą mgłą, w której widoczność jest znacznie ograniczona, a orientacja w terenie o wiele trudniejsza. Dlatego odpowiednie przygotowanie samochodu oraz zachowywanie szczególnej ostrożności, to podstawa bezpiecznej jazdy jesienią.
Mokra nawierzchnia? Zwolnij!
Bezpieczeństwo jazdy o tej porze roku zależy od wielu czynników. Wśród nich są m.in. sprawne żarówki i reflektory, a także wycieraczki. Wyjeżdżając na drogę niezwykle ważne jest też, aby dostosować prędkość do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Przy śliskiej nawierzchni droga hamowania pojazdu jest wyraźnie dłuższa - szczególnie w momencie, gdy na liczniku pojawia się duża prędkość. W przypadku gdy jezdnia jest sucha przy prędkości 50km/h droga hamowania wynosi 26 metrów. Znacznie gorzej jest w momencie, kiedy wyjeżdżamy na mokry asfalt. Przy tej samej prędkości, odległość przejechana przez pojazd od chwili uruchomienia hamulców do zatrzymania się wydłuża się do 40 metrów, co w przypadku niespodziewanego zagrożenia może nieść za sobą fatalne skutki 1. Pamiętaj, aby zachowywać odpowiedni odstęp pomiędzy innymi samochodami. Nie rozpędzaj się również przed przejazdami kolejowo-drogowymi i w okolicach torów. Nie przejeżdżaj na czerwonym świetle, nie omijaj opuszczonych rogatek. Nadjeżdżający pociąg może pojawić się w każdej chwili.
#ŻółtaNaklejkaPLK pomaga w kryzysowych sytuacjach
W sytuacjach, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu na przejazdach kolejowo-drogowych pierwszą pomocą jest #ŻółtaNaklejkaPLK. Znajdziecie ją na napędach rogatek, jak również krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Każda z żółtych naklejek posiada indywidualny numer przejazdu składający się z 9 cyfr, dzięki któremu operator numeru 112 może ustalić dokładne miejsce, w którym doszło do zdarzenia. Następnie informacja jest podawana dalej do ekspozytury PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która wydaje polecenie wstrzymania ruchu. Skorzystanie z żółtej naklejki może pomóc wyjść z kryzysowej sytuacji na torowisku. Dzięki temu systemowi w 2021 roku aż 375 razy zostało wprowadzone ograniczenie prędkości jazdy, a w 133 przypadkach pociąg wstrzymał swój ruch 2. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji, więc warto mieć świadomość jak poradzić sobie, gdy pojawi się nagłe niebezpieczeństwo.
Jeżeli podróżujecie samochodem w okresie jesiennym pamiętajcie, aby zachowywać szczególną ostrożność. Najważniejsze jest dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków panujących na drodze. W momencie, gdy na zewnątrz pada deszcz i robi się ciemno, zdejmij nogę z gazu i bądź szczególnie uważny, także na przejazdach kolejowo-drogowych.
1 https://bielsko-biala.policja.gov.pl/ka2/informacje/wiadomosci/322377,Deszczowe-warunki-drogowe-to-dluzsza-droga-hamowania-Apelujemy-o-ostroznosc.html
2 https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/