Kończą się ferie - zadbaj o bezpieczny powrót!

Chociaż do końca ferii zimowych zostało tylko kilka dni, to najmłodsi cieszą się jeszcze chwilami odpoczynku. Ale niedługo czas powrotów z rodzinnych wyjazdów. Przypominamy o najważniejszych zasadach, które poprawią bezpieczeństwo urlopowiczów, w szczególności w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych i na terenach kolejowych.

Odśnieżanie szyby samochodu, w aucie dziewczynka spoglądająca przez okno.

Podróż samochodem w okresie zimowym może być nadzwyczaj stresująca. Nie bez powodu – gołoledź, śnieżne zawieje, jezdnie pełne błota pośniegowego – wszystkie te czynniki znacznie utrudniają prowadzenie pojazdu oraz ogólną orientację w terenie. A ferie to czas, w którym za kierownicę siada wielu niedoświadczonych kierowców. Jeżeli jednak zachowamy odpowiednią ostrożność i będziemy przestrzegać przepisów, z pewnością uda nam się dotrzeć do celu. Poniżej przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, dzięki którym podróżujący bezpiecznie wrócą z zimowych podróży.

Nie zapomnij odśnieżyć auta

W tym trudnym dla kierowców czasie szczególnie powinno się pamiętać o czujnym obserwowaniu przestrzeni dookoła oraz trosce o siebie i innych uczestników ruchu. Zanim wsiądziemy do auta, zadbajmy o jego dokładne odśnieżenie, również w miejscach, które pozornie nie mają wpływu na jazdę (dach, maska). Sypiący się śnieg może chwilowo „oślepić” innych kierowców, przez co np. mogą nie zauważyć sygnalizatora lub opadających rogatek. Nie zapominaj, że jazda zaśnieżonym samochodem to wykroczenie i można zostać za to ukaranym mandatem karnym do 500 zł 1.

Ale śnieg to nie jedyne utrudnienie. W każdej chwili w powietrzu może pojawić się mgła, powodując znaczne ograniczenie widoczności - również na przejazdach kolejowo-drogowych. Z tego powodu należy zachować czujność, zatrzymać się przed torowiskiem i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg. Bezwzględne zatrzymanie nakazuje znak STOP – niezależnie od tego, czy maszyna się zbliża, czy też nie.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania

Równie ważne jest utrzymywanie zwiększonej odległości między pojazdami przed i za Tobą oraz dostosowanie prędkości jazdy do warunków atmosferycznych. Jeśli masz problem z ruszeniem z pierwszego biegu, spróbuj ruszyć z „dwójki” i utrzymuj samochód na niższych obrotach, aby zmniejszyć ryzyko utraty przyczepności kół. Zbliżając się do przejazdu kolejowo-drogowego zacznij zwalniać odpowiednio wcześnie, najlepiej poprzez hamowanie silnikiem, czyli stopniową redukcję biegów 2. Jeżeli wykonasz manewr zbyt gwałtownie, koła się zablokują i możesz stracić panowanie nad pojazdem.

Co zrobić w sytuacji kryzysowej?

Jeżeli mimo zachowania wszelkich środków ostrożności, nasz samochód, np. w wyniku poślizgu, utknie między zamkniętymi zaporami – przede wszystkim nie panikuj. Nie obawiaj się wyłamania rogatek – są one tak skonstruowane, aby bez szkody dla mechanizmu dało się je łatwo wypchnąć. Bywają jednak sytuacje, kiedy samochód odmawia nam posłuszeństwa, gdyż np. utknął w zaspie. Wówczas nie ryzykuj! Wraz z pasażerami opuśćcie pojazd, po czym udajcie się w bezpieczne miejsce, uprzednio powiadamiając odpowiednie służby. Jak to zrobić?

W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa pamiętaj o Żółtej Naklejce PLK. Jest ona dodatkowym oznakowaniem każdego przejazdu, umożliwiającym przyspieszenie interwencji w kryzysowych sytuacjach na torach. Znajduje się ona na napędzie rogatki lub krzyżu św. Andrzeja od strony torów. Umieszczone na niej informacje (indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numery telefonów awaryjnych) pozwalają szybko zlokalizować przejazd i wezwać służby ratunkowe.

Pamiętaj o trosce wobec siebie i innych. Słuchaj „Głosu rozsądku” i stosuj się do powyższych zaleceń, aby żadna wyprawa ani żaden przejazd nie były dla Ciebie i Twojej rodziny problemem.

 


[1] https://mazowiecka.policja.gov.pl/wpl/informacje/aktualnosci/25606,Jazda-zasniezonym-samochodem-to-wykroczenie.html [dostęp 20.02.2023]

[2] https://autokult.pl/jak-bezpiecznie-jezdzic-zima-kilka-porad,6808007971674241a [dostęp 20.02.2023]