Koniec wakacji i powrót do szkół - przypomnienie o bezpieczeństwie dla młodzieży.

Sierpień dobiega końca, a to oznacza dla wielu czas powrotu do codziennych obowiązków szkolnych. Mamy nadzieję, że Wasze wakacje należały do udanych, a przede wszystkim bezpiecznych. Niestety okres letni obfituje w liczne wypadki i nieszczęścia, dlatego postanowiliśmy stworzyć artykuł, w którym przedstawiamy podstawowe zasady, do których warto się stosować. Aby dobrze i bezpiecznie zacząć nowy rok szkolny przypominamy w jaki sposób warto się zachować na przejazdach kolejowo-drogowych. Zapraszamy do lektury!

Dzieci z plecakami biegnące do budynku szkoły.

1.Zachowaj ostrożność: światła, sygnały dźwiękowe i rogatki na przejazdach mają na celu zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Nigdy ich nie ignoruj, ponieważ może to doprowadzić do tragedii.

2. Zatrzymaj się przed zamkniętymi rogatkami: nie próbuj ich omijać ani przechodzić pod nimi, gdy są opuszczone. Czasami trzeba poczekać dłuższą chwilę, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo.

3. Bądź cierpliwy: Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo nad pośpiechem. Jeśli musisz poczekać na przejazd pociągu, zachowaj cierpliwość i zaczekaj, aż sytuacja będzie bezpieczna.

4. Nie przekraczaj na czerwonym: Jeśli na przejeździe znajduje się sygnalizacja świetlna, zawsze przestrzegaj jej wskazań. Nie przekraczaj przejazdu, gdy sygnalizacja pokazuje czerwone światło.

5. Patrz i słuchaj uważnie: Gdy zbliżasz się do przejazdu kolejowo-drogowego, upewnij się, że zerkasz w obie strony torów, aby zlokalizować nadjeżdżający pociąg. Słuchaj uważnie dźwięków sygnalizacji kolejowej, jeżeli występują. Zawsze miej wytężone zmysły oraz pamiętaj, aby nie korzystać ze słuchawek podczas przekraczania przejazdów.

6.Pamiętaj, aby przekraczać tory tylko w miejscach do tego przeznaczonych nigdy nie wolno korzystać z tzw. ,,dzikich przejść’’, ponieważ współczesne pociągi poruszają się ciszej i szybciej niż kilka lat temu. Poszukaj najbliższego przejazdu lub wyznaczonego przejścia w poziomie szyn i bezpiecznie pokonaj tory.

7. Nie baw się w pobliżu torów: Tory, przejazdy kolejowo-drogowe i inne elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy! Pamiętaj o tym, aby nie narażać swojego życia przez nieodpowiedzialne zachowanie.

Niech te zasady przyświecają Wam nie tylko w okresie zakończenia wakacyjnej beztroski, ale zawsze, gdy będziecie zbliżać się do przejazdów kolejowo-drogowych oraz podczas uczestniczenia w ruchu drogowym!