Ku przestrodze: niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym w Pisarach

Przedstawiamy nagranie ze zdarzenia, które miało miejsce 24 maja na przejeździe kolejowo-drogowym w Pisarach, na trasie kolejowej Kraków - Katowice.

Pomimo migających świateł na sygnalizatorze i zamykających się rogatek, kierujący autobusem wjechał na przejazd i uszkodził drąg rogatki. Takie zachowanie, to skracanie sobie drogi do śmierci.

Uszkodzenie rogatki sygnalizowane jest u dyżurnego ruchu. Niezwłocznie powiadomiono Straż Ochrony Kolei. Kierowcy grozi wysoki mandat, a nawet sprawa o ukaranie w sądzie.

Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory. 

Ponadto, kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że: 

  • Znak STOP oznacza obowiązek zatrzymania się przed przejazdem. 
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu i nie świecą się sygnalizatory przejazdowe.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg. 

Dodatkowo, przypominamy o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.