Nie ryzykuj na przejeździe – przed świątecznymi wyjazdami kolejarze pokazują, jak uwolnić się z zamkniętego przejazdu

Nie narażaj życia i zdrowia, przestrzegaj przepisów, a w kryzysowej sytuacji nie ryzykuj – wyłam rogatkę. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują o rozsądek i przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych przed świątecznymi wyjazdami.

Zbliżenie na zamknięty szlaban, w tle 3 osoby oczekujące na jego otwarcie.

Kolejarze apelują o zdrowy rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, aby świąteczne wyjazdy i powroty były bezpieczne. Przypominamy o przestrzeganiu znaków stop, nie ignorowaniu włączonego pulsującego czerwonego światła i nie omijaniu zamkniętych rogatek. Kierowcy nigdy nie powinni dopuszczać do sytuacji, w której samochód znajdzie się między zamkniętymi rogatkami – to realne zagrożenie życia i zdrowia.

W kryzysowej sytuacji należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu.

Gdy dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza rogatki, zabierając ze sobą wszystkich, którzy podróżowali samochodem.

Postępowanie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia – sposób wyłamania rogatki – ilustruje film zrealizowany w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.

#ŻółtaNaklejkaPLKratuje życie. Naklejki umieszczone na każdym przejeździe kolejowo drogowym mają trzy ważne numery. To Indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z naklejki należy skorzystać m.in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie. Do tej pory (06.2018 r. – 11.2021 r.) odebrano już 17 051 zgłoszeń o potencjalnych zagrożeniach: w 508 przypadkach, dzięki szybkiej reakcji wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, a w kolejnych 1 154 sytuacjach ograniczono prędkość jazdy pociągów, co zapewniło bezpieczeństwo pasażerom i osobom na przejeździe.

Na liniach eksploatowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest ok. 11 tyś. przejazdów
oraz przejść w poziomie torów. Każdy obiekt jest odpowiednio zabezpieczony zgodnie z przepisami i – przy właściwym działaniu kierowców, rowerzystów i pieszych oraz zachowaniu szczególnej ostrożności – gwarantuje bezpieczeństwo podczas przekraczania torów. Kolejarze przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd pulsująca sygnalizacja zabrania wjazdu na przejazd, gdyż zbliżający się pociąg może wjechać na przejazd nawet za
30 sekund. Na przejazd można wjechać jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona, a rogatki znajdują się w pozycji pionowej.

Znak „STOP” oznacza konieczność zatrzymania się w wyznaczonym miejscu.

Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd zprzejazdu – wolne miejsce. Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników dróg. Najczęstsze błędy to m.in. ignorowanie czerwonego światła, niestosowanie się do wskazań znaku stop, omijanie zamkniętych półrogatek lub wjeżdżanie pod opadające rogatki.

„Posłuchaj głosu rozsądku, nie ryzykuj, przekraczając tory kolejowe!” – to przesłanie realizowanej przez PLK kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, które może ocalić życie i zdrowie. W ramach kampanii zwiększającej świadomość użytkowników dróg m.in. przypominane są zasady bezpieczeństwa, prowadzone są warsztaty dla instruktorów nauki jazdy oraz spotkania w przedszkolach i szkołach.