Pierwszy dzień wiosny: jak uniknąć przykrych niespodzianek w drodze?

Nadszedł pierwszy dzień wiosny – czas kiedy przyroda budzi się do życia, a wielu z nas podejmuje nowe aktywności. Niezależnie od tego, czy planujemy długie wycieczki, czy też tylko codzienne dojazdy do pracy istnieją kwestie, o których warto pamiętać, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wiosna to idealny moment, aby zadbać o nasze auto i przygotować je do sezonu letniego.

Kobieta przy otwartej masce samochodowej

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są opony. Zmiana zimowych na letnie stanowi kluczowy element bezpiecznej jazdy w cieplejszych warunkach oraz przyczynia się do oszczędności. Opony letnie zaleca się „założyć” przy średniej dobowej temperaturze powyżej 7°C. Zapewnią lepszą przyczepność i skracają drogę hamowania w wysokich temperaturach otoczenia. Dodatkowo, ze względu na swój odmienny skład, są trwalsze i mniej się zużywają latem w porównaniu do swoich zimowych odpowiedników. Pamiętaj, że właściwy wybór opon może być kluczowym czynnikiem w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Z nadejściem ciepłych dni warto dokonać sezonowego przeglądu i czyszczenia klimatyzacji. Z racji na ciepło i wilgoć, w układzie klimatyzacji z czasem rozwijają się szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje, szczególnie grzyby. Mogą one przyczyniać się do pogorszenia zdrowia: powodować uczucie duszności oraz zwiększenie ryzyka złapania infekcji. Jeśli zadbamy o klimatyzację jeszcze wiosną, otrzymamy wymierne korzyści w upalne dni, kiedy to serwisy przechodzą swoiste oblężenie.

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest stan samochodowego akumulatora. Zdziwiony/a? Wysokie letnie temperatury mogą być wymagające dla akumulatora samochodowego, zwłaszcza jeśli jest on już starszy. Naładowany akumulator lepiej reaguje na wysokie, temperatury, występujące pod maską auta stojącego w pełnym słońcu. Naładuj akumulator i przeczyścić klemy, dwa razy do roku, na wiosnę i na jesieni. Regularne serwisowanie może znacznie przedłużyć jego żywotność i zmniejszyć ryzyko awarii w nieodpowiednim momencie.

Nie tylko stan techniczny pojazdu jest istotny podczas wiosennej zmiany aury. Pamiętaj o swoim zdrowiu i kondycji psychicznej. Przesilenie wiosenne, które może objawiać się obniżoną koncentracją i zmęczeniem, może wpłynąć na naszą zdolność do skupienia się na drodze. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość snu, nawodnienie i regularną aktywność fizyczną, aby być gotowym na wyzwania, jakie niesie ze sobą nowa pora roku.

Przed częstszymi sezonowymi podróżami w nowe, nieznane miejsca, warto przypomnieć sobie o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/przykazania-dobrego-kierowcy/ Oraz o tym jak się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Jednym z takich narzędzi jest #ŻółtaNaklejkaPLK, która ułatwia lokalizację osób zgłaszających zagrożenie na przejazdach kolejowo-drogowych. W przypadku zdarzenia i konieczności wezwania pomocy, odszukaj Żółtą Naklejkę PLK. Znajduje się ona zawsze na obudowie napędu rogatkowego od strony torów lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja. Zadzwoń na telefon alarmowy 112 i podaj operatorowi numer skrzyżowania z Żółtej Naklejki PLK.

Podsumowując, pierwszy dzień wiosny stanowi doskonałą okazję do skupienia się na bezpieczeństwie na drodze. Przygotowanie techniczne pojazdu, troska o własne zdrowie oraz aktywny udział w kampanii „Bezpieczny Przejazd” na platformach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, pozwalają poznać zasady prawidłowego przekraczania torów oraz dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dołącz do grona Ambasadorek/Ambasadorów Bezpieczeństwa jeśli ta tematyka jest dla Ciebie ważna. Staniesz się częścią społeczności – osób rozważnych i odpowiedzialnych, wspólnie pracujących nad zmniejszeniem liczby wypadków.