Powroty z ferii zimowych – zadbaj o bezpieczeństwo w czasie jazdy do domu

Wraz z końcem ferii, kiedy to wiele osób wraca do codziennych obowiązków, wzrasta ruch na drogach oraz na liniach kolejowych. W związku z tym, należy pamiętać o bezpieczeństwie, szczególnie na przejazdach kolejowo-drogowych. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad prawidłowego przekraczania torów, pozwoli to zminimalizować ryzyko wypadków na przejazdach i terenach kolejowych.

Dwie osoby z nartami oparte o otwarty bagażnik samochodu

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych stanowi kluczowy element zarówno dla podróżujących koleją, jak i dla kierowców. Niestety, każdego roku dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków na tego typu skrzyżowaniach, często spowodowanych pośpiechem,  brawurą lub brakiem świadomości zagrożenia ze strony użytkowników dróg. Dlatego dbając o wspólne bezpieczeństwo, pragniemy przypomnieć o kluczowych zasadach, abyśmy wszyscy wrócili do swoich domów.

  1. Zachowaj szczególną ostrożności. Kierowcy i piesi powinni zachować szczególną ostrożność zbliżając się do przejazdów kolejowo-drogowych. Należy stosować się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej oraz stale zachowywać czujność, wypatrując zbliżającego się pociągu.
  2. Zatrzymaj się przed zamkniętymi rogatkami. W momencie, gdy sygnalizator zaczyna migać światłem czerwonym , kierowcy powinni zatrzymać pojazd przed wyznaczaną linią, niezależnie od tego, czy rogatki zaczęły już opadać czy jeszcze nie. Wiele tragicznych wypadków mogłoby zostać unikniętych, gdyby kierowcy przestrzegali tej zasady.
  3. Nie ryzyku. Niebezpieczne zachowania, takie jak próba przejechania przez zamknięty przejazd kolejowo-drogowy lub próba ominięcia rogatek, są nie tylko nielegalne, ale również niezwykle ryzykowne i mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji.
  4. Edukuj się i bądź świadomy. Kampanie edukacyjne oraz działania mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu liczby wypadków. W dobie cyfryzacji, zarówno dzieci, jak i dorośli mają bardzo łatwy dostęp do materiałów edukacyjnych, które mogą zdobyć korzystając np. ze strony www.bezpieczny-przejazd.pl. Między innymi możecie dowiedzieć się jak zachować się w sytuacji, kiedy wasze auto zostanie uwięzione między rogatkami albo co to jest #ŻółtaNaklejkaPLK.

Podsumowując, powroty z ferii zimowych to czas wzmożonego ruchu zarówno na drogach, jak i na liniach kolejowych. Dlatego też, kluczowe jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz świadomość ryzyka związanego z nieprzestrzeganiem tych zasad. Tylko poprzez wspólną dbałość o bezpieczeństwo możemy zminimalizować liczbę wypadków  i zapewnić bezpieczną podróż wszystkim uczestnikom ruchu drogowego i kolejowego.