Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominają o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych podczas ferii zimowych.

Mija kolejny tydzień ferii zimowych. Tym razem z odpoczynku od szkół korzystają uczniowie województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. To czas, w którym obserwujemy zwiększony ruch na drogach i kolei. Przejazdy kolejowo-drogowe są miejscem, gdzie należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Poniżej przypominamy zasady bezpieczeństwa, które powinniśmy przestrzegać przy przekraczaniu torów.

dwoje dzieci z nartami siedzą na bagażniku samochodu

1. Sprawdź warunki drogowe przed podróżą

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź aktualne warunki na drodze. Informacje o ewentualnych zamknięciach czy ograniczeniach ruchu mogą zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

2. Zachowaj ostrożność na zamarzniętych powierzchniach

Zimowe warunki atmosferyczne mogą sprawić, że drogi i przejazdy kolejowo-drogowe stają się śliskie. Kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Zawczasu dostosowanie prędkości pozwoli na pewniejsze zatrzymanie się przed przejazdem.

3. Przestrzegaj zasady zatrzymania przed przejazdem

Kierowcy zobowiązani są do całkowitego zatrzymania się przed przejazdem kolejowym, gdy sygnalizacja świetlna wskazuje na zbliżający się pociąg. To kluczowy krok w uniknięciu kolizji i zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom drogi.

4. Cierpliwość i uważność dla pieszych

Piesi również muszą być świadomi zagrożenia na przejazdach. Należy korzystać z wyznaczonych miejsc do przejścia dla pieszych i oczekiwać, aż sygnalizacja umożliwi bezpieczne przedostanie się na drugą stronę torów.

5. Unikaj ryzykownych manewrów na przejazdach

Kierowcy powinni unikać wszelkich ryzykownych manewrów, takich jak wymijanie innych pojazdów na przejazdach czy wjeżdżanie na nie bez zachowania należytej ostrożności. Każde nieprzestrzeganie tych zasad niesie ze sobą potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia.

6. Pamiętaj o prawidłowym oświetleniu pojazdu

Zmniejszona widoczność związana z zimowymi warunkami atmosferycznymi sprawia, że prawidłowe oświetlenie pojazdu staje się kluczowe. Zadbaj o sprawność wszystkich świateł.

7. Edukuj dzieci na temat bezpieczeństwa

Rodzice i opiekunowie powinni edukować dzieci na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Przypominajmy im o konieczności zatrzymywania się przed przejazdem, wskazując na ryzyko związane z nieprzestrzeganiem tych zasad.

W okresie ferii zimowych bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych staje się szczególnie ważne. Przestrzeganie powyższych zasad może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wypadków i zapewnić bezpieczne podróże zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Pamiętajmy o wzajemnej życzliwości i zrozumieniu na drodze, co przyczyni się do jeszcze większego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.