Ponad 360 tys. dzieci wyedukowanych od początku projektu „Październik Miesiącem Edukacji”

Pod koniec października zakończyła się kolejna edycja projektu „Październik Miesiącem Edukacji”, którego celem jest intensyfikacja działań edukacyjnych w szkołach i przedszkolach.

Przedstawicielka kampanii w mundurze podczas prelekcji w placówce oświatowej.

Tegoroczna odsłona była już dwunastą w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Od początku projektu w 2014 roku, w samym tylko październiku, wiedzę na temat bezpiecznego zachowania na terenach kolejowych zdobyło już ponad 360 000 dzieci.

Edukacja w całej Polsce

 „Październik Miesiącem Edukacji” realizowany jest na terenie całego kraju przez Ambasadorki i Ambasadorów Bezpieczeństwa – pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei. Akcja ma na celu naukę młodych ludzi, jak poprawnie korzystać z przejść i przejazdów kolejowo-drogowych. Niezależnie od wieku, chcemy, by każdy uczestnik zajęć wiedział, jakie zasady obowiązują na terenach kolejowych i stosował je w codziennym życiu.

Podczas zajęć uczniowie mają okazję oglądać animacje edukacyjne, uczyć się o znakach drogowych, brać udział w quizach i konkursach, a także korzystać z interaktywnych gier i aplikacji mobilnych. Dzięki temu nauka poprzez zabawę staje się bardziej atrakcyjna, a zasady bezpieczeństwa łatwiejsze do przyswojenia. Dzieci otrzymują również zeszyty edukacyjne, kolorowanki i inne materiały dostosowane do ich wieku, które mają na celu wzbudzić ich zainteresowanie tematem. To od odpowiedniej edukacji najmłodszych zależy, jak będą się oni zachowywać na torach jako przyszli piesi, rowerzyści i kierowcy.

Praktyczne porady i materiały edukacyjne

Jednym z kluczowych elementów zajęć jest wiedza, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie dowiadują się, jak powiadamiać służby o niebezpieczeństwie korzystając z informacji zawartych na Żółtych Naklejkach PLK umieszczonych na przejazdach kolejowo-drogowych. Przekazane dzieciom poradniki i broszury służą również rodzicom jako przypomnienie oraz dodatkowe źródło wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa na przejazdach.

Edukacja w rękach ekspertów

— Proszę Pani, teraz wiem, gdzie jest i do czego służy #ŻółtaNaklejkaPLK. W razie niebezpieczeństwa na torach mogę szybko zadzwonić i kogoś uratować. Nigdy bym nie pomyślała, że coś takiego istnieje! Dziś powiem o tym rodzicom!” – powiedziała dziesięcioletnia Ola, trzymając w dłoniach materiały edukacyjne.

— Takie chwile są największą nagrodą. Dzieci, które uczestniczą w naszych prelekcjach, wychodzą stąd z wiedzą, która może im pomóc w przyszłości.” – Tak podsumowała Anna Smolińska, Ambasadorka Bezpieczeństwa, koordynatorka kampanii „Bezpieczny Przejazd” z Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie. – To jest ta iskra, która nas motywuje do działania – widzieć, jak dzieci rozumieją wagę tej wiedzy i jak szybko ją przyswajają.

W tegorocznej odsłonie projektu „Październik Miesiącem Edukacji” wzięło udział 20 155 dzieci i młodzieży – młodych Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa. W ramach tej edycji zorganizowano 507 prelekcji na terenie całej Polski, co przełożyło się na ponad dwa tygodnie ciągłej nauki.