Quiz „Bezpieczny Przejazd” 3. edycja – podsumowanie
1. Wjazd na przejazd
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych to kluczowa sprawa, która wymaga naszej pełnej uwagi. Pamiętajmy, że wjeżdżamy na tory jedynie, gdy sygnalizacja jest wyłączona. To podstawowa zasada, która może uratować życie nasze i innych. Działajmy odpowiedzialnie, respektujmy znaki i światła ostrzegawcze, informujące nas przed nadjeżdżającym pociągiem. Nigdy nie wjeżdżamy na przejazd w momencie, w którym opuszczają lub podnoszą się rogatki.
2. Żółta Naklejka PLK
#ŻółtaNaklejkaPLK jest niezwykle ważnym elementem, o którym należy pamiętać. To ona pomaga obsłudze numeru alarmowego 112 szybko pozyskać informację o tym, na jakim przejeździe kolejowo-drogowym się znajdujemy i poinformować odpowiednie służby. Trzeba wiedzieć, że żółta naklejka znajduje się po wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatki od strony torów.
3. Czerwone światła i otwarte rogatki
Wiele przejazdów kolejowo-drogowych jest obsługiwanych automatycznie. Rogatki zaczynają opadać dopiero po kilku sekundach od pierwszego błysku czerwonego światła na sygnalizatorze. Po przejeździe pociągu i ponownym otworzeniu się rogatek, czerwone światła migają jeszcze przez kilka sekund. Może zdarzyć się również taka sytuacja, że po przejechaniu jednego pociągu, po chwili, z drugiej strony, będzie nadjeżdżał kolejny, dlatego nie możemy wjeżdżać na przejazd obserwując jedynie rogatki. Czerwone światło, w kodeksie ruchu drogowego, oznacza STOP. Widząc je migające na przejeździe kolejowo-drogowym powinien to być dla nas ZAWSZE znak, że nadjeżdża pociąg i należy się zatrzymać.
Źródło: Art. 28.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
4. Unieruchomienie pojazdu na przejeździe
Przejazd kolejowo-drogowy jest szczególnie niebezpiecznym miejscem i tworzącym potencjalne zagrożenie. Gdy niefortunnie pojazd utknie na przejeździe kolejowo-drogowym należy natychmiast oddalić się od torowiska (wraz ze wszystkimi pasażerami) i wezwać pomoc korzystając z numeru 112 oraz wskazując numer przejazdu znajdujący się na Żółtej Naklejce PLK.
5. Numer 112
Wszystkie niezbędne numery w razie wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń przy przejeździe kolejowo-drogowym znajdują się na Żółtej Naklejce PLK. Poza numerem alarmowym 112 podane są również: numer skrzyżowania i numery, pod które należy dzwonić, w razie awarii.
Na numer 112 należy zgłaszać:
- wypadek,
- unieruchomiony pojazd na torach kolejowych,
- przeszkodę na torach,
- wszystkie zgłoszenia skutkujące wstrzymaniem ruchu kolejowego,
- pozostawiony bagaż,
- zagrożenie terrorystyczne,
- pożar na terenie kolejowym,
- uszkodzenie sieci trakcyjnej.
Na numer awaryjny (do dyspozytury kolejowej) należy zgłaszać:
- uszkodzenie, wyłamanie rogatek,
- uszkodzenie oznakowania przejazdu,
- ograniczoną widoczność na przejeździe,
- akty przemocy na terenach kolejowych i w pociągach,
- nieoświetlony peron lub przejazd,
- akty wandalizmu na terenie kolejowym.
Źródło: https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/przejazdy-kolejowo-drogowe