Światowy Dzień Statystyki - dane dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych
Dane na rok 2023.
Światowy Dzień Statystyki to idealna okazja, żeby przybliżyć trochę tegorocznych danych dotyczących kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” i Żółtej Naklejki PLK. Te liczby mogą uświadamiać kierowców oraz pieszych na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach w poziomie szyn.
Rok 2023 w liczbach: 138 wypadków i kolizji na przejazdach i przejściach w poziomie szyn, 36 osób zginęło a 21 osób zostało ciężko rannych [1].
W samym wrześniu na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 15 wypadków, w skutek których zmarło 6 osób i 2 zostały ciężko ranne, ponadto miały miejsce 24 wypadki z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. W ich wyniku zginęło 16 osób, a 3 zostały ciężko ranne [2].
Statystyki pokazują, że pomimo spadku liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych oraz na terenach kolejowych, nadal jest olbrzymia potrzeba edukacji społeczeństwa.
„Bezpieczny Przejazd” – PLK S.A. edukuje
W związku z tymi niepokojącymi statystykami, w 2005 roku, powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”, która ma na celu edukować i uświadamiać ludzi o zagrożeniach związanych z nieroztropnym łamaniem zasad ruchu drogowego i brawurą kierowców podczas przekraczania torów.
„Bezpieczny Przejazd” to projekt prewencyjny, wraz z którym w całej Polsce nieustanie pracujemy nad zmianą zachowań i uświadamianiem kierowców zarówno tych młodych, jak i tych doświadczonych, oraz pieszych i rowerzystów.
W tym roku do końca września zorganizowaliśmy:
- 804 prelekcje edukacyjnych,
- wyedukowaliśmy 29 569 dzieci,
- zorganizowaliśmy 1201 akcji informacyjno-promocyjnych na przejazdach kolejowo-drogowych – w tym 731 w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”,
- mówiliśmy do 64 093 odbiorców akcji informacyjno-prewencyjnych na przejazdach kolejowo-drogowych,
- rozdaliśmy 248 069 materiałów edukacyjnych
- zorganizowaliśmy 177 imprez plenerowych.
- dotarliśmy do ponad 3 000 000 odbiorców naszych postów na FB i IG,
Spot reklamowy naszej kampanii obejrzało:
- 6 727 861 widzów na platformach VOD
- 808 589 osób w kinach studyjnych i lokalnych
Nasza kampania dociera również do przedszkoli, szkół podstawowych oraz średnich, ale także do nauczycieli w Ośrodkach Szkolenia Kierowców czy do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Zorganizowaliśmy w tym roku 11 warsztatów przeznaczonych specjalnie dla instruktorów, aby uświadomić ich, w jaki sposób poruszać się bezpiecznie na przejazdach kolejowo-drogowych oraz jak się zachować w sytuacji niebezpiecznej oraz do czego służy #ŻółtaNaklejkaPLK.
#ŻółtaNaklejkaPLK – ratujmy siebie i innych
Żółta naklejka to koło ratunkowe, dla tych którzy przez brawurę i nieprzestrzeganie zasad narazili siebie i innych na niebezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Znajduje się ona na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Można na niej znaleźć 9-cyfrowy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, numer alarmowy 112 i numery awaryjne do służb technicznych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W sytuacjach niebezpiecznych informacje te ułatwiają identyfikację przejazdu i sprawiają, że możliwe jest zatrzymanie pociągu lub zmniejszenie jego prędkości. W 2023 roku dzięki Żółtej Naklejce PLK zostało zgłoszonych 6111 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki temu działaniu tysiące osób uniknęło śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu, a 367 razy ograniczono prędkość pociągów. W 214 przypadkach nastąpiło wstrzymanie ruchu [3].
Dane statystyczne pokazują, że od 2018 roku liczba zgłoszeń z wykorzystaniem żółtej naklejki jest coraz wyższa, dzięki temu ogranicza się ilość wypadków, a tym samym udaje się ocalić zdrowie i życie wielu osób.
[1]https://bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/statystyki-wypadkow-wrzesien-2023/
[2]https://bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/statystyki-wypadkow-wrzesien-2023/