Szybka pomoc na przejeździe kolejowo-drogowym: "Co robić, gdy jesteś świadkiem zdarzenia na przejeździe?"

Jak się zachować gdy jesteśmy świadkami wypadku na przejeździe kolejowo-drogowym? Gdzie zadzwonić po pomoc? Jakie służby powiadomić, w jakiej kolejności? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Mężczyzna z telefonem przy uchu, napis pierwsza pomoc, wezwanie pomocy

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych jest kwestią o najwyższym priorytecie i niezwykłej specyfice. To dotyczy zarówno uczestników ruchu drogowego, jak i podróżujących pociągami.

Co roku na przejazdach kolejowo drogowych dochodzi do prawie dwustu wypadków i kolizji, w których kierowca, pieszy lub pasażer może odnieść obrażenia. W przypadku nagłych zdarzeń, czas odgrywa kluczową rolę. Dlatego znajomość zasad bezpieczeństwa i specyfiki ruchu kolejowego jest tak istotna.

Jesteś na przejeździe kolejowo-drogowym? Przed rozpoczęciem działań ratunkowych upewnij się, że nie narażasz się na dodatkowe niebezpieczeństwo związane z nadjeżdżającym pociągiem czy porażeniem prądem z linii trakcyjnej. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu poza przejazdem. Upewnij się, że nie blokujesz przejazdu innym użytkownikom drogi oraz służbom ratunkowym.  

Żółta Naklejka PLK ratuje życie

Jeśli zdarzenie miało miejsce na przejeździe kolejowo-drogowymskorzystaj z #ŻółtaNaklejkaPLK, którą znajdziesz na wszystkich przejazdach zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Odszukaj ją, zadzwoń na telefon alarmowy 112 i podaj Operatorowi numer skrzyżowania z Żółtej Naklejki PLK. Twoja szybka reakcja jest kluczowa i pozwoli na szybkie wstrzymanie ruchu pociągów na tej linii kolejowej. Naklejka zawsze znajduje się na obudowie napędu rogatkowego lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja, od strony torów. Ma kolor żółty i jest wykonana z folii odblaskowej co umożliwia jej łatwe zauważenie.

Pamiętaj, numer telefonu alarmowego 112 służy do zgłaszania zagrożenia życia.

Jak wykonać zgłoszenie na numer 112?

Po odebraniu połączenia Operator Numeru Alarmowegoprzedstawi się swoim numerem służbowym i zada Ci kilka kluczowych pytań dotyczących charakteru zgłoszenia.

Pamiętaj, odpowiadaj precyzyjnie i w sposób przekazujący maksimum istotnych informacji w jak najkrótszym czasie. Kolejność zadawanych pytań nie jest przypadkowa, a ich treść jest istotna w pozyskaniu kluczowych informacji dla służb ratunkowych.

Operator zapyta Cię o:

Rodzaj zdarzenia i jego lokalizację.

Liczbę poszkodowanych i ich stan.

Twoje dane personalne wraz z numerem telefonu.

Informacje o udzielonej dotychczasowo pomocy w zgłoszeniach o charakterze medycznym.Należy podać Operatorowi informacje na temat dotychczasowych czynności, które zostały wykonane przy ratowaniu poszkodowanego. Jeśli ratujący zrobił coś nie tak, wykwalifikowana osoba przyjmująca zgłoszenie może udzielić wskazówek dotyczących procedury pierwszej pomocy lub przełączy Cię do dyspozytora medycznego Państwowego Ratownictwa Medycznego, który dopyta o kwestie medyczne i który pomoże udzielić niezbędnej pomocy poszkodowanym [1].

Operator może zadać Ci dodatkowe pytania doprecyzowujące pewne elementy Twojego zgłoszenia.

Pamiętaj! Nidy nie odkładaj pierwszy słuchawki!!! – słuchawkę telefonu można odłożyć dopiero wtedy, kiedy osoba przyjmująca zgłoszenie oznajmi, że zgłoszenie zostało przyjęte. Ponieważ mogą się pojawić dodatkowe pytania i sugestie co do zdarzenia ze strony dyspozytora.

Po zakończonej rozmowie staraj się nie korzystać ze swojego telefonu, aby umożliwić służbom oddzwonienie do Ciebie w celu pozyskania dodatkowych informacji.

W przypadku zmiany sytuacji już po dokonaniu zgłoszenia, wykonaj ponowne połączenie na numer alarmowy 112 i przekaz nowe okoliczności.

Podsumowując, pamiętaj o zachowaniu ostrożności i trosce o bezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu. #ŻółtaNaklejkaPLK oraz umiejętność reakcji w sytuacjach awaryjnych są kluczowe w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa, życia i zdrowia.
Dowiedz się jak Zostać Ambasadorką/Ambasadorem Bezpieczeństwa. Stając się Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa, dołączasz do społeczności osób rozsądnych i wrażliwych.


[1]https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/jak-zglaszac