W październiku kolejarze uczyli 22 tys. dzieci bezpiecznych zachowań
Jak co roku, kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przeprowadzili działania „Październik miesiącem edukacji”. To integralna część kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!”. We współpracy z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei w szkołach całej Polski przeprowadzone zostały prelekcje dla dzieci i młodzieży. Tematem było bezpieczeństwo na obszarach kolejowych.
Z 584 prelekcji skorzystało ponad 22 tysiące uczniów. Na spotkaniach dzieci poznały znaki, uczyły się zasad przekraczania przejść i przejazdów kolejowo-drogowych. Koordynatorzy kampanii Bezpieczny Przejazd wzbogacali spotkania filmami, grami, zabawami i konkursami. Przekazywane materiały są dostosowane do grup wiekowych.
Uczniowie dowiedzieli się także o tym, jak powiadamiać o niebezpiecznych sytuacjach wykorzystując informacje z żółtych naklejek PLK, umieszczonych na przejazdach. Przekazane dzieciom ulotki, to także dodatkowa wiedza dla rodziców, którzy mogą uzyskać dodatkową wiedzę nt. zachowania na przejazdach kolejowo-drogowych.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. regularnie prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa. Od początku roku w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!” przeprowadzono ponad 900 spotkań z 38 tysiącami uczniów.
Kampania to także dodatkowe akcje na przejazdach kolejowo-drogowych w letnich miesiącach oraz seminaria z instruktorami jazdy. We wrześniu i październiku spotkania dla ośrodków szkolenia kierowców zorganizowane były w Wałbrzychu i Koninie. Skorzystało z nich kilkudziesięciu instruktorów. Kolejne zaplanowane są w Tarnowie, Przemyślu i Ciechanowie.
Żółta naklejka PLK – reaguj w przypadku zagrożenia lub usterki!
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały do czerwca 2018 r. żółtymi naklejkami 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w całej Polsce. Na każdej, umieszczonej na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. Wykorzystanie informacji z naklejki zwiększa możliwość zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom na przejazdach kolejowo-drogowych.