Żółta Naklejka PLK ratuje życie – już od czterech lat!

Dokładnie cztery lata temu na przejazdach kolejowo-drogowych, zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., po raz pierwszy pojawiły się żółte naklejki. W ten sposób oznakowanych zostało prawie 14 tys. skrzyżowań dróg z torami. Informacje zamieszczone na Żółtej Naklejce PLK pozwalają na szybką lokalizację przejazdu w sytuacji kryzysowej, powiadomienie służb ratunkowych i uniknięcie najgorszego scenariusza.

W. Kiełczyński trzyma żółtą naklejkę PLK podczas inauguracji projektu.

Chociaż na przejazdach kolejowo-drogowych rocznie dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji, w których traci życie kilkadziesiąt osób, to wciąż zbyt wiele. Wjechanie na tory mimo zamykających się rogatek lub kiedy na sygnalizatorze przejazdowym miga czerwone światło, to jedne z sytuacji prowadzących do tragedii. Żeby ich uniknąć lub zminimalizować dramatyczne skutki, od 2018 r. każdy przejazd w Polsce zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest dodatkowo oznakowany żółtymi naklejkami. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek i posiadają trzy istotne informacje: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK?

Jeśli nasz samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy jesteśmy świadkami wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Z kolei numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego umieszczony na żółtej naklejce, co pozwala na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwia kolejne działania operatorom numeru alarmowego 112 i ekspozyturze PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., która wydaje polecenia wstrzymania ruchu lub ograniczenia prędkości pociągów, oraz służbom ratunkowym.

Liczby mówią same za siebie – czyli o tym, ile żyć potencjalnie uratowała #ŻółtaNaklejkaPLK

Choć mogłoby się wydawać, że umieszczenie na przejazdach kolejowo-drogowych Żółtych Naklejek PLK jest niewielką zmianą, to w rzeczywistości ma ono ogromne znaczenie w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa i minimalizowaniu liczby wypadków. Od 1 czerwca 2018 do 31 maja 2022 r. operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali 20 878 zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń na przejazdach i terenach kolejowych. W 607 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej i wezwano pomoc. 1404 zgłoszenia skutkowały wprowadzeniem ograniczenia prędkości jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

Drodzy pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dziękujemy za zaangażowanie w kampanię społeczną „Bezpieczny Przejazd” i akcję oznaczania przejazdów kolejowo-drogowych Żółtymi Naklejkami PLK! To dzięki Wam w ciągu ostatnich czterech lat zdołaliśmy uniknąć wielu dramatów ludzkich. Żółta Naklejka PLK setki razy uratowała ludzkie zdrowie i życie oraz zapobiegła stratom i problemom komunikacyjnym. Drodzy kierowcy, pamiętajcie o Żółtej Naklejce PLK, kiedy znajdziecie się w sytuacji podbramkowej na przejeździe kolejowo-drogowym!