25 listopada – Dzień Kolejarza
Praca kolejarzy to nie tylko prowadzenie ruchu pociągów, lecz przede wszystkim dbałość o bezpieczne funkcjonowanie całego systemu kolejowego. To zawód pełen wyzwań, odpowiedzialności i poświęcenia. Każdy element tej ogromnej, precyzyjnie zorganizowanej machiny, od dróżników i maszynistów po dyżurnych ruchu i pracowników administracji, przyczynia się do bezpiecznego funkcjonowania transportu kolejowego. Dzięki codziennej, odpowiedzialnej pracy tysięcy osób podróżowanie koleją jest , komfortowe i bezpieczne.
Dzień Kolejarza ma swoje głębokie tradycje, związane z patronką kolejarzy, św. Katarzyną Aleksandryjską. Według tradycji – była młodą, wykształconą kobietą z Aleksandrii, która poniosła męczeńską śmierć za wiarę i okazaną mądrość. Katarzyna zasłynęła swoją odwagą, inteligencją i niezłomnością – cechami, które inspirują kolejarzy w ich codziennej pracy. Jej święto nieodłącznie związane jest z Dniem Kolejarza, przypominając o wartościach takich jak odpowiedzialność, poświęcenie i oddanie. W ikonografii św. Katarzyna przedstawiana jest często z kołem, co nawiązuje zarówno do narzędzia jej męczeństwa, jak i do symboliki związanej z ruchem – idealnie wpisując się w patronat nad koleją, która jest krwiobiegiem współczesnego transportu.
Kolejarze są także nieocenionymi strażnikami bezpieczeństwa m.in. na przejazdach kolejowo-drogowych. Kampanie edukacyjne, jak „Bezpieczny Przejazd”, przypominają o zasadach bezpieczeństwa na styku drogi i torów, gdzie kolejarze aktywnie biorą w nich udział, promując odpowiedzialne zachowania na przejazdach.
Z okazji Dnia Kolejarza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom kolei. Dziękujemy za Waszą codzienną pracę,
poświęcenie i niezłomność.
Życzymy Wam satysfakcji z wykonywanych obowiązków,
bezpiecznych i spokojnych dni pracy, zdrowia oraz wytrwałośc
i w realizacji Waszych ważnych zadań.
To dzięki Wam możemy z pełnym zaufaniem korzystać z transportu kolejowego, wiedząc, że każdy przejazd jest w dobrych rękach.