Dęblin: niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie na przejeździe kolejowo-drogowym

15 lipca bieżącego roku na przejeździe kolejowo-drogowym w Dęblinie (woj. lubelskie), dwóch kierowców i dwie rowerzystki zignorowali włączone sygnalizatory i opadające rogatki. Druga rowerzystka uderzyła głową o opuszczany szlaban. Konieczna była interwencja pogotowia. Zapis z monitoringu został przekazany służbom w celu ustalenia i ukazania wszystkich, którzy popełnili wykroczenie.

 

stopklatka z filmu, rowerzystka na przejeździe, na pierwszym planie opadające rogatki.

Nagrane publikujemy ku przestrodze. Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory.

 

Ponadto, kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, że:

• Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.

• Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.

• Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Dodatkowo, przypominamy o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów.
Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.