Ku przestrodze: Rudzienice Suskie - niebezpieczny manewr na przejeździe

Publikujemy nagranie ku przestrodze z niebezpiecznego zdarzenia z 4 stycznia 2022 r., do którego doszło na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Rudzienice Suskie w województwie warmińsko-mazurskim.

kadr z kamery przemysłowej. Noc, w poprzek przejazdu ustawiony unieruchomiony samochód.

Kierująca pojazdem, z nieustalonych przyczyn, wykonała manewr skrętu (sygnalizowany kierunkowskazem) podczas przekraczania przejazdu kolejowo-drogowego i w efekcie utknęła na torach blokując swoim pojazdem tor nr 1 szlaku Iława Główna - Rudzienice Suskie (linia kolejowa nr 353 Poznań Wchód - Korsze). W wyniku tak nieodpowiedzialnego zachowania doszło do zderzenia z pociągiem pasażerskim. Na szczęście żadna osoba nie znajdowała się w pojeździe w momencie zderzenia. Zabrakło „zimnej krwi” i chłodnej oceny sytuacji. Według dostępnych informacji, żadna z osób będących świadkami tego zdarzenia nie skorzystała z Żółtej Naklejki PLK. 

Przypominamy, że na każdym przejeździe kolejowo drogowym – również w Rudzienicach Suskich – umieszczone są Żółte Naklejki. Każda taka naklejka ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Skorzystanie z żółtej naklejki i kontakt z numerem alarmowym 112 m. in. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach, pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uratować życie.

Dzięki specjalnemu szybkiemu łączu możliwe jest wstrzymanie ruchu pociągów na linii kolejowej i wezwanie pomocy lub ograniczenie prędkości jazdy pociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i korzystającym z przejazdów.

W zdarzeniu w Rudzienicach Suskich na szczęście nie było ofiar. Apelujemy jednak o rozsądek i pamiętanie o #ŻółtaNaklejkaPLK.