Hu hu ha, nasza zima bez-piecz-na!
1. Opony zimowe
Zakładamy, że kilka miesięcy temu zmieniłeś opony na zimowe. Skracają one drogę hamowania, co pomaga szczególnie w przypadku kapryśnych warunków pogodowych.
2. Znaki drogowe
Odpowiedzialny kierowca uwzględnia podczas jazdy znaki drogowe oraz sygnalizację świetlną. O tym, że zbliżamy się do przejazdu kolejowo-drogowego, informują znaki ostrzegawcze A-9 oraz A-10 (przejazd z zaporami oraz bez zapór). W obu przypadkach kierujący autem powinien zachować szczególną ostrożność i upewnić się, czy nie nadjeżdża żaden pojazd szynowy. Dopiero wtedy może bezpiecznie przekroczyć torowisko.
3. Prędkość
Niebagatelne znaczenie ma prędkość jazdy. Szacuje się, że droga hamowania pojazdu, czyli czas, którego potrzebujemy do całkowitego wytracenia prędkości, rośnie wraz ze wzrostem prędkości, np. przy poruszaniu się po suchej nawierzchni z prędkością 50 km/h wynosi około 13 m, a kiedy jedziemy 90 km/h osiąga około 42 m. Na mokrej nawierzchni droga hamowania dodatkowo się wydłuża, ponieważ zmniejsza się przyczepność kół do jezdni. I tak np. przy prędkości 90 km/h, kiedy pada deszcz, wzrasta do aż 70 m1 . Dostosuj więc prędkość do warunków atmosferycznych i obowiązujących przepisów!
4. Odstęp
Zatrzymując się przed przejazdem kolejowo-drogowym, zachowaj odpowiedni odstęp od samochodów przed i za Twoim. Zahamuj zawsze w bezpiecznej odległości od rogatek, tak żeby nie opadły na Ciebie i Twój samochód!
5. Uważność i głos rozsądku
Ten punkt dotyczy każdej pory roku, nie tylko przedwiośnia. Bądź czujny i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Gdy znajdujesz się blisko rogatek, obserwuj znaki i sygnalizację świetlną, nie rozmawiaj przez telefon ani nie rób sobie selfie w aucie. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii!
6. Światła przeciwmgielne
Włączaj je w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi czynnikami (ze światłami mijania lub bez nich). Przepisy mówią, że kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. 2
7. Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Odszkodowanie z OC przysługuje, „jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia”3 . Krótko mówiąc: zadziała ono wtedy, gdy podczas użytkowania samochodu wyrządzimy komuś szkodę (osobową lub rzeczową).
8. Żółta Naklejka PLK
Jest niezbędna, np. zepsuje się samochód podczas przekraczania przejazdu. Co wtedy powinieneś zrobić? Jeśli silnik jest unieruchomiony, natychmiast opuść samochód! Następnie znajdź Żółtą Naklejkę PLK, która jest umieszczona od wewnętrznej strony krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatek i posiada trzy istotne informacje: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny. Kolejny krok to telefon pod numer 112 i przekazanie informacji o sytuacji oraz podanie numeru skrzyżowania, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania, włącznie z wydaniem polecenia wstrzymania ruchu pociągów na danym obszarze.
9. Inny środek transportu
W przypadku burz, silnego wiatru lub śnieżycy wstrzymaj się w razie możliwości z dalekimi wojażami bądź zmień środek transportu np. na pociąg!
10. Edukacja
Zostań Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa! Wejdź na stronę główną www.bezpieczny-przejazd.pl, rozwiąż quiz, a później korzystaj bez ograniczeń z dowolnego pakietu materiałów edukacyjnych: zrób uczniom lekcję o zasadach bezpieczeństwa na drodze, wydrukuj dziecku rebus lub krzyżówkę, podziel się z najbliższymi wiedzą dotyczącą zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Bądź głosem rozsądku w swoim najbliższym otoczeniu!
Na ile punktów oceniasz troskę o własne bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych? Na 10? A może jedynie na kilka?
[1] www.smartdriver.pl/droga-hamowania-samochodu-a-predkosc (dostęp 07.02.2022).
[2] sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/dz-2-roz-3-oddz-8 (dostęp 21.02.2022)
[3] sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156/art-34 (dostęp: 21.02.2022)