Nowy rok, stare zasady bezpieczeństwa!

Nowy rok sprzyja robieniu postanowień. „Zacznę się dobrze odżywiać”, „Będę czytać więcej książek” albo „Pójdę na siłownię” – to tylko niektóre z nich. Często kończy się jedynie na słomianym zapale i pieniądzach wyrzuconych w błoto. A co, gdyby za cel postawić sobie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i tym razem go zrealizować? Zobaczmy!

Sygnalizator s2, jedno światło czerwone.

Znaki drogowe, czyli odrobina teorii

Na początek noworocznego wyzwania odświeżmy wiedzę na temat znaków drogowych. O tym, że zbliżamy się do torowiska, informują znaki ostrzegawcze A-9 (przejazd z zaporami) i A10 (przejazd bez zapór). Odległość od przejazdu wyznaczają z kolei słupki wskaźnikowe G-1. Rodzaj przejazdu ze względu na liczbę torów (przejazd jedno- bądź wielotorowy) wskaże nam krzyż św. Andrzeja. Ponadto należy pamiętać, że tam, gdzie nie ma rogatek lub są one uszkodzone znajdziemy dobrze znany wszystkim znak STOP (B-20).

Ostrożności nigdy za wiele

Znaki drogowe… znakami drogowymi, ale prawda jest taka, że nie wniosą one nic nowego, gdy nasz wewnętrzny głos rozsądku zagłuszymy ignorancją. Dotyczy to wszystkich kierowców. Kluczowe jest „włączenie” myślenia i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Tymczasem niektórzy uczestnicy ruchu drogowego nadal traktują czerwone światło jako znak ostrzegawczy, a nie kategoryczny zakaz wjazdu na tory. Inni slalomem próbują przejechać przez rogatki, sądząc, że to zabawa, a nie igranie ze śmiercią.

Sprawny samochód równa się sprawny przejazd

Co roku należy przeprowadzać obowiązkowe badania techniczne pojazdu. Nie daje to jednak 100-procentowej gwarancji jego pełnej sprawności, dlatego warto z taką samą częstotliwością odwiedzać serwis samochodowy. Jeśli w 2021 roku tego nie zrobiliście, bierzcie telefon i umówcie się na kontrolę! Ignorowanie stanu technicznego auta może doprowadzić do wypadku zarówno na torach, jak i poza nimi.

A co, jeśli wpadniecie w pułapkę?

Mamy nadzieję, że zastosowanie opisanych zasad bezpieczeństwa Was przed tym uchroni. Gdyby jednak doszło do sytuacji, w której utkniecie między rogatkami, wyłamcie je i zjedźcie z przejazdu kolejowo-drogowego. Jeśli silnik jest unieruchomiony, natychmiast opuśćcie samochód. Następnie znajdźcie Żółtą Naklejkę PLK, która jest umieszczona od wewnętrznej strony krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatek i posiada trzy istotne informacje: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego składający się z 9 cyfr, numer alarmowy 112 i numer awaryjny. Zadzwońcie pod numer 112 i poinformujcie o sytuacji, podając numer skrzyżowania, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

Od 1 stycznia zacznę…

Tak wygląda początek wielu postanowień noworocznych. 1 stycznia zaczynamy biegać, a 31 dnia miesiąca poranne wyjścia do parku są już jedynie wspomnieniem. Dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo powinniśmy jednak wpisać na stałe do naszego grafiku. Pamiętajmy, że według statystyk za 99% wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych odpowiadają kierowcy, ich brawura, pośpiech i niestosowanie się do zasad ruchu drogowego 1. Co więc może być w takim przypadku naszym postanowieniem noworocznym? Odpowiedzialne zachowanie, które sprawi, że wszyscy będziemy bezpieczni.

Koniec roku to czas refleksji, podsumowań i nowych postanowień. Przepisy ruchu drogowego pozostają jednak bez zmian i zachęcamy do ich przestrzegania. Ba! Dlaczego nie zacząć edukować innych jako Ambasador lub Ambasadorka Bezpieczeństwa? Wkrótce na stronie: www.bezpieczny-przejazd.pl więcej szczegółów na ten temat. Wypatrujcie noworocznych newsów!


1 https://bezpieczny-przejazd.pl/aktualnosci/detail/bezpieczenstwo-na-przejezdzie-zalezy-od-ciebie-ty-o-tym-decydujesz/ (dostęp: 03.01.2022).