Ku przestrodze: Wola Filipowska - niebezpieczne zachowania na przejeździe

Publikujemy ku przestrodze nagranie z niebezpiecznych zachowań kierowców na przejeździe kolejowo-drogowym w Woli Filipowskiej (województwo małopolskie).

Samochód na którego masce oparł się szlaban. Widok z kamery na przejeździe.

Pośpiech, brawura, ignorancja przepisów to najczęstsze przyczyny wypadków na skrzyżowaniach torów i dróg. 99 % wypadków na przejazdach powodują nieodpowiedzialni kierowcy. 
Najczęściej popełnianymi błędami są: 

  • omijanie slalomem zamkniętych zapór 
  • ignorowanie znaku stop 
  • wjeżdżanie pod opadające rogatki 
  • zbyt szybka jazda. 

To zagrożenie dla życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów. 
Inne błędy to wjeżdżanie na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie! Zbliżając się do przejazdu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg. 
Przypominamy o możliwości skorzystania z żółtej naklejki, która ratuje życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka umieszczona na krzyżu św. Andrzeja lub na słupku rogatki, ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać sytuacje nie zagrażające bezpośrednio życiu.