Ku przestrodze: Żabieniec - niebezpieczne zdarzenie na przejeździe

Publikujemy nagranie ku przestrodze z niebezpiecznego zdarzenia z maja 2021 r., do którego doszło na przejeździe kolejowo-drogowym w Żabieńcu pod Piasecznem w województwie mazowieckim. Niefrasobliwość kierowcy spowodowała zagrożenie życia innych uczestników ruchu oraz utrudnienia w kursowaniu pociągów na linii Warszawa - Czachówek.

Rozbity o napęd rogatkowy samochód, screen z filmu

Pośpiech, brawura,  ignorancja przepisów to najczęstsze przyczyny wypadków na skrzyżowaniach torów i dróg. 99% wypadków na przejazdach wynika z nieodpowiedzialności kierowców. Najczęściej popełnianymi błędami są: 

  • omijanie slalomem zamkniętych zapór
  • ignorowanie znaku stop
  • wjeżdżanie pod opadające rogatki
  • zbyt szybka jazda. 

To zagrożenie życia kierowcy, jego pasażerów oraz pasażerów i obsługi pociągów. 

Inne błędy to lekceważenie zasady nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu z  przejazdu, a także jazda „na pamięć” – przeświadczenie, że „o tej porze nic nie jeździ”. 
Trzeba pamiętać, że czerwone światło absolutnie zakazuje wjazdu na skrzyżowanie❗ Zbliżając się do przejazdu należy ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność – upewnić się, że nie zbliża się pociąg.

Przypominamy o możliwości skorzystania z żółtej naklejki, która ratuje życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka umieszczona na krzyżu św. Andrzeja lub na słupku rogatki, ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać sytuacje nie zagrażające bezpośrednio życiu.