Nowy rok, stare zasady bezpieczeństwa!
Wystarczą zaledwie 3 minuty by podjąć tę decyzję, która choć pozornie niewielka, jest realna do zrealizowania TU i TERAZ. To postanowienie może nie tylko poprawić nasze życie, ale nawet je uratować. Zanim dowiesz się, jak je zrealizować, poznaj kilka fundamentalnych zasad bezpieczeństwa!
Sprawny pojazd to podstawa
Regularne badania techniczne samochodu to obowiązek każdego kierowcy. Warto jednak pamiętać, że przegląd raz do roku to minimum – dodatkowa wizyta w serwisie zwiększa szanse na wychwycenie ewentualnych usterek.
Znaki drogowe – odśwież swoją wiedzę!
Każdy kierowca powinien znać znaki ostrzegawcze A-9 (przejazd kolejowy z zaporami) i A-10 (przejazd kolejowy bez zapór), które informują o zbliżającym się torowisku. Natomiast co zrobić gdy rogatki są uszkodzone i widzimy znak B-32b (Stój – rogatka uszkodzona) lub B-32c (Stój – sygnalizacja uszkodzona)? Nie przejeżdżamy! Dalszy ruch może nastąpić wyłącznie za zgodą uprawnionej osoby lub po nadaniu sygnału zezwalającego na ruch.
Znak krzyż św. Andrzeja G-3 informuje nas że zbliżamy się do przejazdu – jednotorowego – natomiast G-4 ten z dodatkowym ramieniem wskazuje przejazd wielotorowy.
Odległość od przejazdu wyznaczają charakterystyczne słupki wskaźnikowe G-1.
Na przejazdach kategorii D kierujący powinien mieć zapewnioną widoczność nadjeżdżającego pociągu gdy znajduje się 20 m od skrajnej szyny. Na tych przejazdach, na których widoczność nadjeżdżającego pociągu jest zapewniona dopiero z 5 m od skrajnej szyny (przez stojące budynki lub ukształtowanie terenu czy roślinność) znajdziemy znak STOP (B-20), który przypomina o konieczności bezwzględnego zatrzymania się przed kontynuacją jazdy. Przepisy są jasne – ignorowanie tych zasad może prowadzić do tragicznych skutków.
Ostrożność przede wszystkim
Znajomość znaków drogowych, przestrzeganie przepisów i zdrowy rozsądek to fundamenty bezpieczeństwa na drodze. Niestety wielu kierowców wciąż traktuje czerwone światło sygnalizatora jako „luźną sugestię”, a nie kategoryczny zakaz. Nie brakuje również takich, którzy slalomem omijają rogatki, lekceważąc ogromne ryzyko, jakie niesie takie zachowanie. W zakładce „Ku przestrodze” można obejrzeć historie, które wielu widzów skłania do refleksji. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo zależy od naszych decyzji. Nie warto ryzykować życia, by zaoszczędzić zaledwie kilka sekund.
Co zrobić w sytuacji awaryjnej?
Zdarza się, że nawet najostrożniejszy kierowca może znaleźć się w niebezpiecznej sytuacji na przejeździe. Co robić, jeśli utkniesz między rogatkami?
- Wyłam rogatki – są zaprojektowane tak, aby łatwo się złamały. Nie wahaj się!
- Opuszczony pojazd? Jeśli auto unieruchomi się na torach, natychmiast je opuść.
- Znajdź #ŻółtąNaklejkęPLK – znajduje się ona na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na napędzie rogatek. Zawiera trzy ważne informacje:
- Numer przejazdu (9 cyfr),
- Numer alarmowy 112,
- Numer awaryjny „w razie awarii”.
Zadzwoń pod 112, podając numer przejazdu, by umożliwić szybkie działanie służb ratunkowych. Tu przeczytasz jak skutecznie zgłosić zdarzenie?
Postanowienie na nowy rok: bezpieczeństwo na drodze
Dołącz do grona Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa i zacznij nowy rok z sukcesem, który naprawdę ma znaczenie. Pamiętaj że dbanie o bezpieczeństwo to więcej niż chwilowy cel – to inwestycja w lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Posłuchaj głosu rozsądku – każda odpowiedzialna decyzja na drodze może zapobiec tragedii. Niech to będzie Twój krok w stronę zmiany. Życzymy Wam bezpiecznych podróży i spokojnego, pełnego troski o siebie i innych, nowego roku!