Pierwsza pomoc przy zadławieniach
1. Zjedź z przejazdu!
2. Rozpoznanie zadławienia: Zadławienie może wystąpić, gdy obiekt lub kawałek jedzenia zablokuje drogi oddechowe. Osoba może zacząć się dusić, mieć trudności z mówieniem lub oddychaniem. Inne objawy to kaszel, bladość skóry, strach, niepokój oraz utrata przytomności. Jeśli zauważysz kogoś, kto ma trudności z normalnym oddychaniem, natychmiast zareaguj.
3. Pierwsza pomoc przy zadławieniach lub obecności ciała obcego w organizmie: Uderzenia w okolicę międzyłopatkową – uderz 5 razy dłonią złożoną w łódeczkę w okolicy między łopatkami w plecy osoby poszkodowanej. W przypadku gdy to nie pomoże, zastosuj rękoczyn Heimlicha, zwany również tłoczeniem brzusznym, postępując według poniższych kroków:
- stań z tyłu poszkodowanego i obejmij go w pasie,
- możesz postawić jedną stopę do przodu lub obie w rozkroku tak aby utrzymać równowagę,
- połóż pięść na środku nadbrzusza, pomiędzy pępkiem a mostkiem,
- drugą ręką obejmij pięść,
- wykonuj energiczne ruchy w kierunku do góry i do wewnątrz, aby wytworzyć ciśnienie i próbować wypchnąć obiekt z drogi oddechu.
W sytuacji utraty przytomności przez poszkodowanego, spróbuj w pozycji leżącej wykonać uciśnięcia podbrzusza.
Jeśli poszkodowanym jest małe dziecko: przewieś je przez swoje udo tak, aby jego brzuch spoczywał na twoim udzie i uderzaj dłonią złożoną w łódeczkę w pomiędzy łopatkami.
Jeśli poszkodowanym jest niemowlak: połóż niemowlaka na własnej ręce, która spoczywa na udzie. Dłonią odchyli głowę delikatnie w tył i palcami poklepuj pomiędzy łopatkami.
W sytuacji kiedy nie można udrożnić dróg oddechowych i w konsekwencji dojdzie do zaniku podstawowych czynności życiowych przystąp do resuscytacji [1].
Co w przypadku, gdy doraźna pomoc nie wystarcza i konieczne jest wezwanie pomocy?
Jeśli znajdujesz się w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego – przed podjęciem działań ratunkowych upewnij się, że ewakuacja lub pomoc poszkodowanemu odbywa się bezpiecznie, nie narażając na dodatkowe niebezpieczeństwo związane z nadjeżdżającym pociągiem. W przypadku zdarzenia na przejeździe i konieczności wezwania pomocy odszukaj Żółtą Naklejkę PLK. Znajduje się ona zawsze na obudowie napędu rogatkowego lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja, od strony torów. Zadzwoń na telefon alarmowy 112 i podaj operatorowi numer przejazdu. Cały opis jak zgłaszać zdarzenia na przejazdach znajdziesz w artykule Co robić, gdy jesteś świadkiem zdarzenia na przejeździe?
Podsumowując, pamiętaj o zachowaniu ostrożności i trosce o bezpieczeństwo zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu. #ŻółtaNaklejkaPLK oraz umiejętność reakcji w sytuacjach awaryjnych są kluczowe w podejmowaniu decyzji dotyczących bezpieczeństwa, życia i zdrowia. Stając się Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa, dołączasz do społeczności osób rozsądnych i wrażliwych.
Autor opracowania nie ponosi odpowiedzialności za błędy wynikające ze złej interpretacji materiałów oraz za efekty zastosowania w praktyce informacji przedstawionych w niniejszym opracowaniu [2].
[1] G. Gałuszka, Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, „Tarbunus” Sp. Z o. o., Kraków-Tarnobrzeg 2019, s.50-53
[2] G. Gałuszka, Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, „Tarbunus” Sp. Z o. o., Kraków-Tarnobrzeg 2019, s.8