Uczymy przez zabawę

Dziś obchodzimy Dzień Dziecka – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu propagowania praw najmłodszych członków społeczeństwa. W kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” pokazujemy, jak ważna w tym kontekście jest idea bezpieczeństwa. Wierzymy, że nauka od najmłodszych lat i przekazywanie dzieciom wiedzy na temat rozsądnych zachowań w ruchu drogowym, w tym na przejazdach kolejowo-drogowych, mają ogromny wpływ na decyzje podejmowane w przyszłości. Podarujmy swoim dzieciom ponadczasowy prezent i przekażmy wartości, które pozwolą bezpiecznie iść przez dorosłe życie.

Ikona kalendarza i buziek dzieci. Podpis Międzynarodowy Dzień Dziecka

Z dnia na dzień dzieci stają się coraz bardziej samodzielne, spędzają więcej czasu z rówieśnikami, niekiedy daleko poza zasięgiem wzroku rodziców. W pewnym momencie wyruszają w świat. To właśnie wtedy mają szansę się sprawdzić, samodzielnie podejmując decyzje. W sytuacjach, kiedy znaczenie mają sekundy, wiedza i nawyki przyswojone w dzieciństwie mogą uratować niejedno życie. A najprościej uczyć się przez zabawę – nie ma przy tym znaczenia, czy będzie to nauka tabliczki mnożenia czy bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych.

Mały ekspert bezpieczeństwa

Już wiele lat temu w nauce pojawił się angielski termin edutainment, który wywodzi się od słów edukacja (z ang. education) i zabawa (z ang. entertainment), a opisowo doskonale oddaje go właśnie sformułowanie „uczyć przez zabawę”. Jedną z pierwszych, sławnych osobistości stosujących edurozrywkę był Walt Disney w serii krótkometrażowych i pełnometrażowych przyrodniczych filmów dokumentalnych 1.

Wiedzę na temat bezpieczeństwa można również zdobywać, spędzając czas z rodzicami czy bawiąc się w domu. Gry dla dzieci – w znaki, znajdowanie różnic czy memory  – pozwolą przenieść się na wirtualny przejazd kolejowo-drogowy, poznać znaki drogowe i zasady bezpiecznego przekraczania torów kolejowych. Dodatkowo ćwiczą refleks. Mali artyści też znajdą coś dla siebie! Na kanale YouTube PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zamieszczona jest m.in. rapowana piosenka o Ambasadorce Bezpieczeństwa przekazująca najważniejsze zasady bezpieczeństwa, a na stronie kampanii społecznej kolorowanki cz. 1 oraz cz. 2, które pozwolą utrwalić przyswojone informacje, np. kolor Żółtej Naklejki PLK czy znaku STOP.

Rodzice Ambasadorami Bezpieczeństwa – dołącz już dziś

Dzieci obserwują opiekunów i w mgnieniu oka się od nich uczą. Jeśli chcemy, żeby zasad bezpieczeństwa przestrzegali najmłodsi, sami powinniśmy je respektować. Kiedy zbliżamy się do przejścia lub przejazdu kolejowo-drogowego, zachowajmy rozsądek, postępujmy zgodnie z zasadami ruchu drogowego – kierujmy się znakami i sygnałami świetlnymi, a w sytuacji kryzysowej korzystajmy z Żółtej Naklejki PLK. Rodzicu, poznaj zasady bezpieczeństwa i dołącz do grona Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa już dziś!


1 K. Mikołajczyk, Edutainment, czyli kiedy zabawa staje się nauką?, www.uniwersytet-dzieciecy.pl/files/other/6cc2eddbc7ae1dd588a057420042cb591611661681.pdf (dostęp: 31.05.2022).