Dziecięcy głos w kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”

Do Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” dołączyły Amelka, Hania i ich mama z kanału Zabawkowicz, skierowanego do najmłodszych i ich rodziców.

mama z dziećmi na rowerach przy znaku A-9 przejazd kolejowy z zaporami.

W odcinku poświęconym bezpieczeństwu na przejazdach kolejowo-drogowych Amelka, Hania i ich mama z kanału Zabawkowicz ostrzegają przed skutkami ignorowania przepisów drogowych podczas wycieczek rowerowych. Pokazują, na co należy zwrócić uwagę, przekraczając tory kolejowe nie tylko rowerem. Przestrzegają też przed przeprawianiem się przez tzw. „dzikie przejścia”. Założycielkom kanału Zabawkowicz bliska jest idea nauki przez zabawę, dlatego wskakują do wirtualnego auta i sprawdzają swoją wiedzę na temat przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych w bezpłatnej grze mobilnej Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie. Dziewczynki będą promowały idee kampanii społecznej również na swoich profilach w mediach społecznościowych, m.in. przeprowadzą konkurs, którego laureaci zostaną nagrodzeni grami planszowymi Bezpieczny przejazd.

Zaangażowanie w projekt przedstawicielek młodego pokolenia ma na celu uwrażliwienie tej grupy na problemy związane z bezpieczeństwem na terenach kolejowych. Organizator kampanii „Bezpieczny przejazd” – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – wierzy, że edukacja od najmłodszych lat i nawyki wyuczone w dzieciństwie mają znaczący wpływ na bezpieczne zachowania w dorosłości. Dzieci często stają się też Ambasadorami Bezpieczeństwa w swoich domach, przypominając rodzicom o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tylko od początku 2021 r. na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 73 wypadków i kolizji oraz 80 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. Takim tragediom można zapobiec, eliminując niewłaściwe i nieodpowiedzialne zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych. Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd” ma na celu podnoszenie świadomości uczestników ruchu drogowego i zminimalizowanie liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. 

Zabawkowicz to kanał w serwisie YouTube dedykowany dzieciom i ich rodzicom. Zrzesza ponad 770 tys. subskrybentów zainteresowanych treściami edukacyjnymi i kreatywnym podejściem do organizacji czasu zabawy.

Zapraszamy do śledzenia kanału Zabawkowicz. Już w najbliższą sobotę – 3 lipca – premiera odcinka poświęconego bezpiecznemu przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Drodzy rodzice, kochane dzieci, wspólnie budujmy fundamenty bezpieczeństwa!