Zakochani… w głosie rozsądku

Święto zakochanych to celebracja miłości do bliskich i obdarowywanie ich upominkami. Słowo „kocham” można powiedzieć na wiele różnych sposobów! Z tej okazji zachęcamy do przypominania swoim ukochanym, aby uważali na siebie podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych!

Para ludzi w kabriolecie. Mężczyzna w kapeluszu, kobieta ma wyciągnięte ręce do góry. Po lewej stronie widać drzewa, po prawej jezioro, na wprost góry.

14 lutego obchodzimy coroczne święto zakochanych. To idealny dzień, aby właśnie z miłości przypomnieć swoim bliskim o bezpieczeństwie. W końcu obok wyrażenia „kocham cię”, słowa „uważaj na siebie” lub „bądź bezpieczny” są przejawem szczerych uczuć do drugiej osoby.

Jak podaje WHO, każdego roku w wypadkach drogowych na całym świecie ginie około 1,3 miliona osób, a od 20 do 50 milionów odnosi obrażenia[1], w tym urazy prowadzące do niepełnosprawności. Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, iż w samym 2020 r. na polskich drogach zginęło niemal 2,5 tysiąca osób[2]. Czynnikiem, który ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest człowiek, a do większości wypadków dochodzi właśnie z powodu błędu ludzkiego. Z informacji Komendy Głównej Policji wynika, iż w aż 89% wypadków zdarzyło się z winy kierującego pojazdem, a spośród wszystkich poszkodowanych w wypadkach największy odsetek stanowili kierujący samochodami osobowymi i ich pasażerowie (50,6%). [3]

Pośpiech, ignorancja, brawura to najczęstsi sprawcy wypadków na terenach kolejowych. Niezależnie od tego, czy spieszysz się do pracy, czy może do ukochanej osoby, zawsze przed wjazdem na przejazd kolejowo-drogowy upewnij się, czy możesz bezpiecznie go przekroczyć – pociąg może nadjechać w każdej chwili, nie ryzykuj zdrowiem i życiem swoim i swoich bliskich. Zawsze słuchajmy i przestrzegajmy naszych ukochanych – naszych mam, tatusiów, żon, mężów, naszych dzieci oraz rodzeństwo! Wystarczy zapamiętać kilka prostych zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych: nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, gdy sygnalizacja miga na czerwono, zawsze zatrzymaj się przed znakiem stop, nie próbuj „zdążyć” przed pociągiem, nie wjeżdżaj na przejazd przy zamykających się lub otwierających się rogatkach, nie omijaj półrogatek.[4]

W światowy dzień zakochanych pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, to jedna z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Zwróćmy uwagę, że każdy przejazd kolejowo-drogowy, zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jest dodatkowo oznakowany. Naklejki, w zależności od kategorii przejścia lub przejazdu, znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Na każdej takiej naklejce umieszczony został indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr. Przedstawione w ten sposób informacje pozwalają na precyzyjną identyfikację lokalizacji przejazdu lub przejścia. Na naklejkach umieszczono również numery telefonów do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i nr alarmowy 112. Pozwala to na usprawnienie komunikacji pomiędzy poszczególnymi służbami w sytuacji zagrożenia na torach oraz precyzyjną identyfikację przejścia bądź przejazdu kolejowo-drogowego osobie przyjmującej zgłoszenie.

 


[1]www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/road-traffic-injuries

[2] Komenda Głowna Policji. Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, Warszawa 2021, s. 6.

[3] Komenda Główna Policji. Biuro Ruchu Drogowego, Wypadki drogowe w Polsce w 2020 roku, Warszawa 2021, s. 24, 35.

[4]bezpieczny-przejazd.pl/fileadmin/user_upload/broszura_02_x.pdf

bezpieczny-przejazd.pl/fileadmin/user_upload/ulotka_200x210_2x.pdf