Dzień Bezpiecznego Kierowcy
Z naszych danych wynika, iż w zeszłoroczne wakacje na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do ponad 20 proc. mniej wypadków oraz odnotowano ośmiokrotnie mniej ofiar niż w roku poprzednim. W lipcu i sierpniu 2020 roku na przejazdach zdarzyły się 23 wypadki, w tym 21 z udziałem pojazdów oraz 2 z udziałem pieszych. W 2019 r. w tym samym okresie było 30 zdarzeń, w tym 26 z pojazdami. Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas ubiegłorocznych wakacji w porównaniu z rokiem 2019! Dwa lata temu w wakacje odnotowano 16 ofiar śmiertelnych, w ubiegłym roku tylko 2. Dane te pokazują, że kierowcy z roku na rok zachowują coraz większą rozwagę podczas sezonu letniego. 1 O uważnym zachowaniu w podróży ma przypominać Dzień Bezpiecznego Kierowcy, obchodzony już od 16 lat w Dniu Św. Krzysztofa (25 lipca) – patrona kierowców.
Najważniejsze zasady ratujące życie
Przed wyruszeniem w każdą podróż zawsze warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady ratujące życie! O czym powinien pamiętać każdy kierowca wsiadający za „kółko”?
- Nawet jeśli rogatki są podniesione, zatrzymaj się przed przejazdem kolejowym i upewnij się czy nie nadjeżdża pociąg.
- Pamiętaj, że zaraz po tym, jak pociąg opuści przejazd kolejowo-drogowy, nie możesz wjechać od razu na tory, zaraz za nim może jechać kolejny.
- Nigdy nie przejeżdżaj slalomem pomiędzy opuszczonymi rogatkami.
- Jadąc w korku nigdy nie wjeżdżaj na przejazd kolejowo-drogowy, jeżeli nie masz jak go opuścić. Rogatka może zacząć opadać za kilkanaście sekund, a Ty zostaniesz uwięziony na torach.
- Kiedy już utkniesz pomiędzy rogatkami, wysiądź z auta i dzięki informacjom zawartym na Żółtej Naklejce PLK powiadom odpowiednie służby o zdarzeniu.
- Jedź wolniej! Pędząc samochodem z dużą prędkością nie zdążysz odpowiednio zareagować, nawet, jeśli zauważysz nadjeżdżający pociąg.
Pamiętaj, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa nie narażasz siebie i innych na utratę zdrowia lub nawet życia!
Pamięć o bezpieczeństwie na całym świecie
Nie tylko w Polsce obchodzimy dzień, który ma przypominać o bezpieczeństwie na drogach. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze, który celebrowano w roku 2007 (23-29 kwietnia). Skierowany był głównie do młodych użytkowników dróg, w szczególności do niedoświadczonych kierowców. W tym roku odbyła się już szósta edycja akcji (17-29 maja). Również w 2005 roku ONZ ustanowiło Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, obchodzony corocznie w 3. niedzielę listopada.
Wspieramy bezpieczeństwo przez cały rok
Rok do roku na przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do ok. 200 wypadków i kolizji. W ich wyniku życie traci nawet kilkadziesiąt osób. Większość z tych zdarzeń dochodzi do skutku z powodu niezachowania bezpieczeństwa i nieprzestrzegania przepisów przez kierowców. Z tego powodu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanie społeczną „Bezpieczny Przejazd”, mającą na celu zwiększenie świadomości u kierowców. Tylko przestrzeganie przepisów może zagwarantować bezpieczeństwo na drogach i przejazdach kolejowo-drogowych.